Maraton de vaccinare în centrele Ministerului Apărării

Maraton de vaccinare

Maraton de vaccinare! De marţi în centre ale Ministerului Apărării din Bucureşti, Braşov, Cluj, Constanţa, Craiova, Iaşi şi Timişoara, unde oamenii se pot prezenta fără programare, pentru a li se administra vaccin anti-COVID. 

Această campanie se desfăşoară 24/24 de ore, până în 11 mai. Totodată, marţi începe vaccinarea în cabinetele a peste 3.000 de medici de familie, care şi-a arătat disponibilitatea de a administra serul Johnson & Johnson persoanelor care doresc.

Ministerul Apărării Naţionale a dispus măsuri pentru extinderea programului de funcţionare în regim de 24/24 ore, timp de o săptămână, între 4 şi 11 mai, într-o primă etapă, în centrele de vaccinare organizate de către Spitalul de Universitar de Urgenţă Militar Central din Bucureşti şi unităţile sanitare militare din ţară care sunt şi centre regionale de depozitare a dozelor de vaccin.

Maraton de vaccinare doar cu buletinul

Astfel, în centrele de vaccinare ale spitalelor militare din Braşov, Bucureşti, Cluj, Constanţa, Craiova, Iaşi şi Timişoara, începând de marţi, ora 8.00, populaţia generală care doreşte să se vaccineze se va prezenta, la orice oră, fără o programare prealabilă. Totodată, persoanele vaccinate se înregistrează direct în RENV şi vor fi planificate pentru efectuarea dozei de rapel.

În perioada următoare, în funcţie de disponibilitatea dozelor de vaccin şi de solicitările pe plan local, şi celelalte patru spitale militare din reţeaua medicală a MApN vor putea creşte ritmul de vaccinare, respectiv vor putea asigura vaccinarea fără programare prealabilă, a anunţat MApN.

Ministerul Apărării asigură, în prezent, locuri pentru vaccinarea populaţiei generale în 56 de centre de vaccinare proprii, organizate în cadrul spitalelor militare şi în unităţi militare din Capitală şi din ţară, deservite de aproape 1.000 de angajaţi ai ministerului – peste 250 de medici, 500 de asistenţi medicali şi 200 de registratori.

Pe de altă parte, tot marţi începe vaccinarea în cabinetele medicilor de familie, fiind deschise astfel încă 3.035 fluxuri noi de vaccinare, a anunţat vicepreeşedintele Comitetului naţional de coordonare a vaccinării, Andrei Baciu.

CITEȘTE ȘI » Furnizarea căldurii va fi sistată în Bucureşti începând de marţi

Furnizarea căldurii

Furnizarea căldurii va fi sistată în Bucureşti începând de marţi

AstraZeneca

Cea mai mare tranşă de vaccin AstraZeneca a ajuns în România